Kormánykerekünk, azaz értékrendünk. 

2017.03.02

Az előző cikkben szó volt arról, hogy miért is fontos ismernünk az értékeinket, ennek folytatásaként most feladatok segítségével fedezheted fel vezető értékeidet és elkészítheted az értékrendedet.

Mit nevezünk értékrendnek?

Személyes értékeink sorrendjét, hiszen egyes érzelmi állapotokra jobban vágyunk a másiknál, emiatt mindannyian rendelkezzünk értékhierarchiával. Az értékeink sorrendje dönti el, hogy egy adott szituációt mennyire jónak/rossznak avagy mennyire kívánatosnak/kerülendőnek ítélünk meg. Viszont értékeink nem tudatosak, azaz nem mondjuk például azt, hogy: "Várj.. ez nem illik össze a tudás vágyammal!". Egyszerűen csak érezzük, hogy valami nincs rendjén. Az értékrendünkkel azonos helyzetekben elégedettséget és örömöt érzünk. Az értékrendünket veszélyeztető szituációkban pedig dühöt és szégyent. 

Mik lehetnek vezérlő értékeim?

Hitelesség, Kaland, Tekintély, Egyensúly, Bátorság, Kihívás, Közösség, Kreativitás, Tudásvágy, Hatátozottság, Becsületesség, Hírnév, Hit, Hűség, Barátság, Fejlődés, Őszinteség, Igazság, Kedvesség, Tudás, Tanulás, Optimizmus, Béke, Tisztelet, Egészség, Függetlenség, Szabadság, Párkapcsolat, Kényelem, Nyugalom, Biztonság, Szeretet, Erő, Hatalom stb.

Határozd meg a számodra fotnos értékeket! 

Egy üres lapra és egy tollra lesz szükséged, minden választ írj le. Arra kérlek, a kérdésekre ösztönösen válaszolj, mivel a gyakorlat célja, hogy meghatározzuk vezérlő értékeidet.

1. Mi fontos számodra az életben?

1.a. Mit kapsz ettől?

2. Mit szeretsz, élvezel csinálni?

2.a. Mit kapsz ettől a tevékenységtől?

3. Mely tetteidre szeretnél majd örömmel visszaemlékezni halálos ágyadon?

4. Mi idegesít? Mi zavar?

5. A téged idegesítő dolgot nézzük a másik oldalról. Ha ez idegesít, akkor mi a fontos számodra?

A válaszokban megtalálod az értékeidet. Írd le őket egymás alá, ezután mindegyiknek adj egy értéket 1-10 között aszerint, hogy mennyire fontosak ezek jelenleg az életedben. (1 - kevésbé fontos, 10 - rendkívül fontos.) Így könnyebben tudod felállítani az értékek sorrendjét. 

Ezután alakíts ki két oszlopot. Az első oszlopot nevezd el magánéletnek (szabadidő, család), a másodikat pedig munkahelynek. Az előbb kapott sorrendben haladva kategorizáld be a vezérlő értékeidet. Ebből már láthatod, hogy melyek a legfontosabbak számodra a magánéletben és a munkádban. 

Változnak-e az alapértékeink?

Ennek a kérdésnek a megválaszolására Stephen Neale, Lisa Spencer-Arnell és Liz Wilson - Érzelmi intelligencia coaching című könyvből idéznék.

Sokszor nem értünk egyet abban, mi rá a válasz. Szerintünk a késői gyerekkorra kialakulnak a legfontosabb minket irányító értékek, ám maga az értékek közötti prioritás változik a későbbiekben, például egy sorsdöntő esemény, vagy egy élethelyzet-változás hatására. 

Saját tapasztalataim ezt az álláspontot támasztják alá. Véleményem szerint karrier értékek pedig a tapasztalatszerzéssel fogalmazódnak meg és alakulnak ki. 

Remélem, most már látod, mely értékek számítanak igazán számodra. Értékrended birtokában könnyebben fogod meghozni a döntéseidet, képes leszel megérteni, hogy miért haladsz egy bizonyos irányba. Önmagad lehetsz.

Forrás: Stephen Neale, Lisa Spencer-Arnell és Liz Wilson: Érzelmi intelligencia coaching

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el